Hakkımızda

Gürleyen Turizm; bünyesindeki mevcut araç filosu ile hızlı, güvenli ve dakik hizmet anlayışını benimsemiş ve bu doğrultuda organize edilmek üzere yapılandırılmıştır. Gelişen ve değişen Türkiye şartlarına ayak uydurarak toplu taşımacılık hizmeti veren Gürleyen Turizm faaliyetlerini altı kategoride toplamaktadır. Gürleyen Turizm ; holding, anaokulu, ilköğretim okulları, devlet ve özel liseleri, üniversiteler, dershaneler, vardiyalı sistemli fabrikalar, üst düzey kamu kuruluşları, pazarlama şirketleri ve üretim tesisleri gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin personel ve öğrencilerine yönelik, 0 ile 3 yaş arasında ki servis araçlarıyla taşımacılık hizmetleri vermektedir. Teknoloji kullanımını en üst seviyede tutan Gürleyen Turizm in taşımacılık hizmetleri ile ilgili daha detaylı bilgi alabilmek için

bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Araç sürücülerimizin ilk yardım bilgisine sahip olmaları aranır ve bu konuda düzenli eğitime tabi tutulurlar. Tüm araçlarımızın bakım ve kontrolleri düzenli olarak yapılır. Yollardaki sürat limitlerine uyulması zorunludur. Servis kuralları talimatlarımız ve bu tafimattonn personele tebliğ edilmesinde izlediğimiz etkili yöntemler, kuralların uygulanmasında ki etkinliğimizi artturmaktadrr. Kaza ve arıza durumunda sürücülerin uyması gereken kurallar kendilerine tebliğ edilerek, bu gibi olaylarda ne yapılacağı daha önceden belirlenmektedir.

Gürleyen Turizm olarak amacımız; müşterilerimize beklentilerinin üstünde hizmet verebilmek için müşteri memnuniyeti süreçlerini tutarlı, sistematik, müşteri odaklı ve duyarlı bir şekilde düzenlemek, yürütmek ve geri bildirimlerinde uyguladığımız şirket politikalarımız hakkında müşterilerimizi bilgilendirmektir Gürleyen Turizm, sunmuş olduğu hizmetleriyle ilgili geri bildirimleri şikayet olarak değil, üzerinde düzeltilmesi ve önlem alınması amacıyla iletilen iyileştirme ve geliştirme aracı olarak benimsemektedir. Müşterilerimiz tarafından bildirilen her türlü şikayet sunenus olduğumuz hizmetlerimizdeki bir eksikliğimizi giderme fırsatıdır.

Geri bildirimlere karsı duyarlı ve adil olmak, tüm şirket ici olanakları kullanarak çözüme odaklanmak, her aşamada proseslerin kolay uygulanabilir ve ulaşılabilir olmasını sağlamak tüm Gürleyen Turizm çalışanlarının benimsediği anlayış ve bakış açısıdır. Hedefimiz, müşteri memnuniyetinin artırılması, iş süreçlerinde iyileştirme ve gelişim alanlarının tespit edilerek gerekli aksiyonların alınması, iyileştirilen iş süreçleri sonunda algılanan hizmet kalitesinin tespiti ile müşteri bağlılığının artırılmasıdır.

 

Yorum Yapınız